شرکت فولاد مبارکه در آیینه مطبوعات
تصویر روز
سرور چیست؟
سرور يك كامپيوتر با مشخصات و شرايط سخت افزاري خاص است كه يك سري نرم افزاري هاي مخصوص و لازم بر روي آن نصب شده است و درون اينترنت قرار دارد به نحوي كه هميشه و از همه نقاط جهان قابل دسترسي است. وب سايتها بر روي سرور قرار ميگيرند.
وب سایت چیست؟
شاید امروز از هر کسی بپرسید وب سایت چیست، جوابی داشته باشد ولی آیا واقعا همه ما به درستی میدانیم وب سایت چیست و متشکل از چه منابع و تکنولوژیهایی هست؟ در اینجا سعی می شود با دیدی فراگیر نسبت به دانش و آگاهی کلیه افراد جامعه تعریفی ساده و مفید از وب سایت داشته باشیم . وب سایت مکان نمایش و عرضه مجموعه افکار، عقاید، سلایق، احساسات، محصولات و خدمات موسس آن بشکلی جهانی و به نوعی قابل دسترس برای کلیه جهانیان است. امروزه با گسترش ارتباطات و روشهای تبلیغاتی جدید، وب سایت به نوعی می تواند نقش ابزاری اطلاعاتی و ارتباطی همچون تلفن، موبایل، تلویزیون، روزنامه و دیگر رسانه ها را در خود جای دهد. قابلیت استفاده از مولتی مدیا ( چندرسانه ای، نوعی ابزار اطلاع رسانی که شامل گونه های مختلف رسانه همچون متن، تصویر، صدا، انیمیشن، فیلم و ...) و در دسترس بودن آن در تمام جهان، وب سایت را به برترین رسانه ساخت دست بشر تبدیل نموده است.
وب سایت از چه منابعی تشکیل شده است؟
شاید شما هم بدانید زادگاه اینترنت (شبکه ای متشکل از کامپیوترهای متعدد در نقاط مختلف جهان که توسط خطوط پر سرعت فیبر نوری و یا ماهواره ها به یکدیگر متصل هستند ) در امریکا و بین دو دانشگاه امریکایی در دهه 60 میلادی است.در ابتدا اینترنت تنها متشکل از کامپیوترهای در سطح دو دانشگاه و سپس در تعدادی از دانشگاههای امریکا و بعد از آن وزارت دفاع امریکا بود.اما با گسترش نیازمندیها، نوع و روش و تعداد اینگونه کامپیوترها افزایش یافت. وب سایتها به شکل امروزی ( البته نه با تمام امکانات امروزی ) نخستین بار پس از نیمه دهه 90 میلادی شکل گرفت و تا به امروز روزبه روز بر کاربردها و قابلیتهای آن افزوده گردید و در آینده نیز مطمئنا نقش بسزایی در جامعه جهانی بشر خواهد داشت. وب سایت بطور کلی شامل نام دامنه ( دامنه اصطلاحا به قلمرویی از مالکیت مجازی صاحبان وب سایت در اینترنت اطلاق می شود) و سرویس میزبانی وب (نوعی خدمات جهت برقراری ارتباطات کاربران در سراسر جهان با سرویس های اینترنت) و اطلاعات مستند که محتوای سایت را تشکیل می دهد، می باشد.
چگونه می توان وب سایت داشت؟
مرحله اول انتخاب نام دامنه و ثبت آن در آیکان ( آیکان، نام سازمان بین المللی است که وظیفه آن ثبت و نگهداری و ایجاد زیر بنای نامهای دامنه در جهان می باشد) است. البته ثبت نام دامنه مستقیما توسط این سازمان صورت نمی گیرد، بلکه توسط شرکتهایی که مستقیما از آیکان نمایندگی دارند و یا شرکتهای وابسته به این نمایندگان صورت می پذیرد. لازم است قبل از ارائه درخواست خود جهت ثبت نام دامنه، از عدم ثبت آن نام توسط فردی دیگر در اینترنت اطمینان یابید. امکان جستجوی نام دامنه و اطمینان از عدم ثبت آن ، توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات وب در اختیار شما قرار می گیرد. همراه با ثبت دامنه، خریداری سرویس میزبانی وب ( وب هاستینگ ) از شرکتهای خدمات دهنده، باید صورت پذیرد. پس از انجام این مراحل، مالکیت مجازی بخشی از اینترنت در اختیار شماست. و اما این پایان کار نیست چرا که وب سایت شما نیازمند به محتوا و طراحی است. طراحی وب سایت مقوله ای پیچیده است، اما یک وب سایت ساده می تواند متشکل از متن و تصویر و یا فلش و حتی موزیک باشد. پس از تکمیل مراحل ایجاد و طراحی وب سایت، ثبت نام دامنه ( دومین ) و خریداری سرویس میزبانی وب، سایت طراحی شده را می بایست بر روی سرور (کامپیوتر خدمات دهنده) شرکت ارائه دهنده خدمات وب قرار داد. به عملیات انتقال اطلاعات و فایلها از کامپیوتر شخصی به سرور، اصطلاحا آپلود ( بارگزاری ) و به انتقال اطلاعات و فایلها از سرور به کامپیوتر شخصی دانلود ( پایین آوردن ) گفته می شود.
نکات ضروری جهت طراحی وب سایت چیست؟
ابتدا باید هدف خود را از ایجاد و طراحی سایت مشخص نمایید. آیا این سایت شامل دست نوشته های شخصی و یا مقالات یک دانشجو یا استاد دانشگاه است. آیا این وب سایت به نوعی معرفی کننده محصولات و خدمات شماست. آیا این وب سایت نقش اطلاع رسانی و سرگرمی ایفا خواهد کرد. برای ایجاد هر نوع سایتی، باید ابتدا پلن مشخصی از نوع اطلاعات و چگونگی ارائه آنها در قالب وب سایت داشت. بسته به نیازمندی و هدف ایجاد سایت، نوع وب سایت به دو دسته بندی کلی دینامیک ( پویا ) و استاتیک ( ایستا ) تقسیم می شود. اصولا سایتهای ایستا، سایتهایی هستند که ضرورتی برای تغییر مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شود. اینگونه سایتها معمولا تنها جهت معرفی کاربرد دارند. عملیات به روز رسانی محتوای سایت به ندرت صورت می پذیرد و نیازی به ارائه خدمات به هر شکل به صورت آنلاین در اینگونه سایتها دیده نشده است. مسلما هزینه های طراحی و همچنین نگهداری و به روزآوری اینگونه سایتها کمتر بوده و بطوز کلی برای هر شخص، شرکت و یا سازمان کوچک کاربرد خواهد داشت. در مقابل سایتهای پویا نیاز شدید به تغییر مداوم اطلاعات و محتوا داشته و بنا به نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. هزینه های طراحی و نگهداری اینگونه سایتها غالبا زیاد بوده و بدون در نظر گرفتن توجیه مالی، ایجاد چنین سایتهایی منطقی به نظر نمی رسد. در این میان می توان به تقسیم بندی در حد وسط سایتهای پویا و سایتهای ایستا رسید. که می توان تحت عنوان سایتهای نیمه پویا به آنها اشاره داشت. در سایتهای نیمه پویا ، ضرورتی جهت تغییر محتوا و اطلاعات سایت دیده نمی شود، منتهی ارائه خدماتی همچون امکان ارتباط با بینندگان از طریق فرم های خاص و یا ارائه خدمات و کالاهای ثابت از طریق سایت را می توان با برنامه نویسی بخشی از سایت فراهم نمود.
تجارت الکترونیکی چیست؟
تجارت الکترونيک عبارت از انجام هر گونه امور تجاري و بازرگاني ، شامل معرفي ، خريد و فروش خرد يا عمده کالاهاي فيزيکي و غير فيزيکي ، ارايه خدمات مختلف به مشتريان و ديگر امور تجاري از طريق شبکه جهاني اينترنت است . تجارت الکترونيک فرصت بي نظيري براي شرکت ها در بازارهاي محلي و بين المللي فراهم آورده ، بنابراين داشتن يک استراتژي بين المللي براي تجارت الکترونيک از اهميت به سزايي برخوردار است .
شرکت هاي کوچک در سايه تجارت الکترونيک قادر خواهند بود در کنار شرکت هاي بزرگ به فعاليت بپردازند . اين فعاليت از طريق مبادله الکترونيکي اطلاعات ، تبادل اطلاعات تجاري در يک الگوي استاندارد توسط رايانه و بدون دخالت مستقيم عامل انساني صورت مي پذيرد .
 اجراي موفقيت آميز تجارت الکترونيک نيازمند برنامه ريزي دقيق است ، از اين رو استقرار چارچوب سازماني مناسب ، استفاده بهينه از منابع موجود ، شناخت نيازها و احترام به انتظارات مشتريان ، کيفيت وب سايت ( پايگاه اينترنتي ) ، تامين منافع دو جانبه و استفاده از دانش و فن آوري روز از اهميت خاصي برخوردار است .
شايان ذکر است نگاه صرفا" خريدو فروش گونه به تجارت الکترونيک باعث مي شود بسياري از تجار و صاحبان صنايع از تجارت الکترونيک بي بهره باقي بمانند . يکي از مهمترين دستاوردهاي تجارت الکترونيک معرفي درست و دقيق کالا و خدمات شرکتها و صاحبان صنايع در شبکه جهاني اينترنت مي باشد اين امر علاوه بر کاهش هزينه هاي مربوط به تبليغات و اطلاع رساني به طرز سنتي باعث مي شود اطلاعات درهر هنگام از شبانه روز و در هر جاي کره خاکي قابل دسترس باشد .
چرا تجارت الکترونیک در زمان حال از اهمیت ویژه برخوردار است؟
درعصر حاضر رقابت شديدي بين توليدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات وجود دارد. از طرفي مشتريان خواهان دريافت خدمات و کالاهايي با بهترين کيفيت و نازلترين قيمت مي باشند و تجارت الکترونيک اين امکان را فراهم مي سازد که توليدکننده وعرضه کننده و يا مشتري بدون درنظرگرفتن فواصل جغرافيايي در دامنه وسيع تري بتوانند يکديگر را بيابند. اين بدين معنا مي باشد که توليدکنندگان و يا عرضه کنندگان خدمات و محصولات مي توانند با استفاده از تجارت الکترونيک و با صرف حداقل هزينه در هر نقطه از کره زمين براي کالاي خود مشتري مناسب راشته باشند. از طرف ديگر مشتريان نيز دقيقا مطابق با سليقه و بودجه خود به راحتي و در کوتاه ترين زمان ممکن مي توانند به خدمات مورد نظر دستيابي پيدا کنند.
تجارت الکترونیکی چه مزایایی دارد؟
• خريد و فروش به سهولت انجام مي گيرد.
• مشتري قدرت انتخاب بالائي دارد. (در مدت کوتاهي به فروشگاه هاي مختلف سر زده و کالاي مطلوب خود را انتخاب مي کند.)
وقت و هزينه مشتري با گشت وگذار در بازار هدر نمي رود.
• در صورت همگاني شدن اين نوع تجارت، مشکلات بزرگ و لاينحل شهرهاي بزرگي مثل تهران (ترافيک، آلودگي هوا و ...) حل مي شود.
نهادينه شدن فرهنگ تجارت الکترونيک چه دستاوردي به همراه دارد؟ 
فهرست وار به اين دستاورد ها چنين خواهد بود:
• کمک به حل معضل بيکاري
جلوگيري از به هدر رفتن سرمايه هاي ملي نظير بنزين
• جلوگيري از آلودگي هوا
ارائه مناسب خدمات قبل و پس از فروش ( خدمات مشتري غير استاندارد )
تسهيل در جهت تاسيس محل کسب و کار براي جوانان بدون نياز به سرمايه هنگفت.
و ...
منظور از عبارات B2B ،B2C ،B2G ،C2C و C2Bدر تجارت الکترونیکی چیست؟
B2B عبارت است از اختصار اصطلاح Business-to-Business در دنياي تجارت الکترونيکي. B2B بازرگاني الکترونيکي بين کمپاني ها ( شرکت ها ) مي باشد که معمولا" بين خريدار و تامين کننده را شامل مي شود. ( نه فروشنده و مصرف کننده ) B2C عبارت است از اختصار اصطلاح Business-to-Customer که برقراري رابطه تجاري بين کسبه، بنگاه هاي تجاري، شرکت ها و ... به صورت الکترونيکي را شامل مي شود. B2G عبارت است ار اختصار اصطلاح Business-to-Government که شامل شکلي از تجارت الکترونيکي بين بنگاه هاي تجاري، شرکت ها و به طور کلي تجار با دولت را شامل مي شود. C2B عبارت است اختصار اصطلاح Customer-to-Business به معني برقراري رابطه تجاري از طرف مشتري يا مصرف کننده با تجار، کسبه و شرکت ها مي باشد.
آیا تجارت الکترونیکی امری پیچیده و دست نیافتنی است؟
ممکن است تا به حال بارها و بارها واژه "تجارت الکترونيکي" را شنيده باشيد. اما شايد ندانيدکه معنايي بسيار ساده و امروزي وراي اين واژه به ظاهر پيچيده نهفته است. حتماً تصور مي کنيد که منظور از "الکترونيک" همان دنياي پيچيده اي است که تنها متخصصين علوم الکترونيکي از آن آگاهي دارندولي نکته در اين جاست که تجارت الکترونيک يعني ادامه زندگي در عصر امروز، در حقيقت آسايش هر چه بيشتر در کنار تکنولوژي نوين در يک عبارت يعني داد و ستد و انجام فعاليت هاي بين سازماني با استفاده از امکانات الکترونيکي. از داد و ستد اطلاعات گرفته تا امور بازرگاني و غيره .
«« « 22/ » »»

ارتقاء امنیت وب با وف ایرانی